WYPRZEDAŻ GARAŻOWA, połączona z eko – edukacyjnym piknikiem integracyjnym. 19 wrzesień 2020

Prosimy o udostępnianie, o promowanie tego wydarzenia i o wsparcie medialne, bo to akcja którą po prostu warto promować :).  Za każdą pomoc z góry dziękujemy!

Stowarzyszenie Gorzów To My, firma Eneris, Związek Celowy Gmin Mg 6, firma Inneko i firma Komunalnik łączą siły w walce o lepsze jutro, o czystość, o klimat, o przyrodę i nas samych.

 

Zapraszamy! #GorzówToMy

Już w sobotę 19 września 2020 roku w godzinach od 15 do 19:30 odbędzie się Wyprzedaż Garażowa na osiedlu Sady + edukacja ekologiczna!

Wyprzedaż mieścić się będzie na ul. Niepodległości i Legionów Polskich (zaznaczone na mapce, poniżej). Link do wydarzenia na fb

 

 

Udział odwiedzających jest bezpłatny.

Kto może się wystawić?

Wszyscy którzy zgłoszą taką chęć do piątku 18 września – wystarczy zadzwonić do nas i potwierdzić chęć udziału – telefon do nas 504 991 007

Dla sprzedających:

Można przyjechać samochodem, autobusem lub rowerem, można przyjść pieszo.  Samochód zaparkujecie w miejscu w którym będzie handlować, poprowadzimy Was . 

Sprzedajecie na własnych kocach, plandekach, stolikach lub ze samochodów – kto jak sobie zorganizuje, tak będzie miał. Sprzedajecie wszystko co Wam zalega w szafach piwnicach, garażach. Czas na porządki i przestrzeń, nie tylko w naszych szafach, ale i głowach. 

Co nie sprzedane, będzie można zostawić w wyznaczonym przez nas miejscu. Jak według nas będzie nadawało się do użycia, przekażemy na cele dobroczynne, jak nie zostanie wywiezione na śmietnik. Będzie akordeon, będzie do kupienia kawa z Bike Café, lokalny Pork Burger przygotował specjalnego burgera na wyprzedaż. Lokalna Cukiernia Marina Torty Artystyczne zapewni u siebie słodkości. 

Jako #GorzówToMy o godzinie 16:30 przeprowadzimy sprzedaż rowerów z akcji #nakręconyGorzów – cała zebrana kwota zostanie przekazana na Hospicjum św. Kamila w Gorzowie.

Rowery są używane i są w różnym stanie – 10 zł cena wyjściowa każdego roweru, za ile kupisz, za tyle zabierasz. 

Będzie Pan Jacek Placek który zamierza naprawiać i serwisować rowery na wyprzedaży garażowej. Opłata za jego usługi co łaska, wszystkie zebrane pieniądze zostaną również przekazane na rzecz Hospicjum. 

Będą namioty edukacyjne Inneko i Komunalnika, Mg6, gdzie będzie można porozmawiać o tym jak segregować, jak radzić sobie z tym całym śmieciowym bałaganem. Będzie nowa śmieciarka, dzieci będą mogły „pobawić się w niej”. 

Mamy sporo zgłoszeń osób które chcą się wystawić, spora grupa osób, to rodzice z dziećmi i ich zabawkami, co nas bardzo cieszy.  Handel zaczyna się od przedszkola.

Nie mniej zapraszamy wszystkich do udziału i odwiedzin. Będzie swojsko bez zbędnych gadżetów i splendoru i oto własnie w tym chodzi.

Pozdrawiamy ciepło i zapraszamy, bo #GorzowToMy

 

 

Motyw który nam przyświeca:

Zamiast coś wyrzucać, możesz to tanio sprzedać. W naszych domach, garażach, szafach, piwnicach zalegają tony nieużywanych przez nas rzeczy. Niech wyprzedaż będzie impulsem do przewietrzenia naszych mieszkań, piwnic, garaży.
Jasne, że można wyrzucić na śmieci i po sprawie, ale nam chodzi o to, aby pozbywać się rzeczy w zgodzie z ekologią. Skoro coś działa, zostało wyprodukowane, przeleciało kilka tysięcy km, zapłacono za to, to czemu nie pozwolić na dalsze “życie” danego przedmiotu.
To po prostu jedyne sensowne rozwiązanie.
Zawsze można trochę zarobić i odzyskać z tego co zainwestowaliśmy w dany przedmiot. Kasa zawsze się przyda.
Po co kupować drogo, jak można taniej?
To również forma integracji, aktywności społecznej, kreatywnej formy spędzania wolnego czasu. Pogadajmy ze sobą, poznajmy się i otwórzmy na relacje których większości nam po prostu brakuje. Kiedyś było spontanicznie, choć nie było tylu udogodnień, dziś trzeba wszystko skrupulatnie planować… Nie wszystko co minęło było złe.
Jeżeli nie sprzedasz danej rzeczy, będziesz mógł ją bezpłatnie wyrzucić do przygotowanych na ten cel wielu pojemników. Będzie też opcja oddania gabarytów. To jest właśnie ten czas i to miejsce.
Będzie też pragmatyczna edukacja segregowania śmieci.

Kto może handlować?

Pierwszeństwo mają osoby które zgłoszą u nas chęć udziału, osoby dorosłe, lub dzieci pod opieką dorosłych – jak zgłaszać się? Opisane poniżej

Wszyscy którzy zgłoszą taką chęć do piątku 18 września – wystarczy zadzwonić do nas i potwierdzić chęć udziału – telefon do nas 504 991 007

 

Kilka informacji skarbowych:
Z tego co udało nam się ustalić  nie trzeba płacić podatku od pieniędzy zarobionych na wyprzedaży garażowej, jeśli sprzedane rzeczy zostały nabyte przynajmniej pół roku wcześniej lub jeśli cena sprzedaży była niższa niż cena nabycia, czyli nie zarabiamy na przedmiocie który sprzedajemy (nie mogą to być również płody rolne, ani przetwory z nich).
Podatek od zakupu np. czegoś używanego, ale drogiego np. stary fotel który sprzedający sobie wycenił na 2000 zł, obciąża wyłącznie kupującego, gdy wartość zakupionej rzeczy przekroczy 1000 zł. O podatku decyduje realna wartość rynkowa przedmiotu, a nie cena jego zakupu. Kupujący który okazyjnie np. za 400 zł kupi super taczkę wartą w realu 1800 zł, będzie musiał zapłacić za ten zakup podatek (PCC).
Wyprzedaż majątku osobistego, który nie został zakupiony, po to aby na nim zarobić, ale aby go osobiście użytkować, nie jest w ujęciu skarbowym prowadzeniem działalności gospodarczej, tym bardziej kiedy ma charakter jednorazowy. Uwzględniając powyższe, nie płaci się podatku z wyprzedaży klamotów, które zalegają w naszych garażach, piwnicach.
Oczywiście na takiej wyprzedaży nie wolno sprzedawać rzeczy których sprzedaż jest powszechnie zabroniona, koncesjonowana lub karalna (np. alkohol, broń, narkotyki, leki). To dla wszystkich którzy chcą wciąć udział w wyprzedaży

Kto może wziąć udział?

Przyjść może każdy kto ma ochotę, do czego zapraszamy. Ryneczek na Jerzego działa, zatem wyprzedaż będzie miała podobny charakter, z tym, że tu nie będzie działań handlowych, a jedynie wyprzedaż rzeczy używanych. Nie można handlować komercyjnie niczym poza tym co zalega w naszych domach. Każdy kto złamie tę zasadę, bierze na siebie odpowiedzialność z tego tytułu, co może grozić karami finansowymi. Trzymamy się procedur GIsu – zasłaniamy nos, trzymamy dystans społeczny.

 

Dlaczego na Sadach?

Nasza wspólnota dostała ostrzeżenie, że jeżeli nie zacznie segregować śmieci, będzie ukarana. Wyjdźmy zatem z praktyczną edukacją i zobaczmy gdzie są problemy. Nie karaniem, a rozwojem rozwiązujemy trudności.
Osiedle Sady jako przykład, jako wspólnota, która na poważnie podchodzi do problemu. Wyprzedaż w okolicach domu, mieszkania, bloku, to duże ułatwienie. Nie musimy wyjeżdżać, wystarczy, że wyjdziemy z domu, to dużo prostsze.

Dla odwiedzających wyprzedaż, będzie dostępny Toi Toi, środki dezynfekujące, będzie miejsc gdzie będzie można przepłukać ręce,  co by zachować kulturę i porządek.
Spożywanie alkoholu jest zakazane, bo to miejsce publiczne.

Nie ma znaczenia ile osób napisze w komentarzu “Nie da się”, Nie warto” “Głupi pomysł” “Nie wyjdzie”, słyszeliśmy to wiele razy 🙂 Zamiast negatywnej mantry, klepania w klawiaturę i przelewania co dzień negatywnych emocji, lepiej napisać “W czym możemy pomóc, aby akcja się udała”.
My zakładamy pozytywny scenariusz naszych działań, na skalę przyjdzie czas. Wyprzedaż ma być akcją rozwojową impulsem do działania i zmiany. Każda metamorfoza to proces, wymagający czasu i energii.
Wyprzedaż garażowa ma na celu nie tylko pozbycie się gratów, ale co ważniejsze ma otworzyć oczy na to jak żyjemy, jak funkcjonujemy, ma dać przestrzeń na refleksję, czy to wszystko za czym tak pędzimy to rzeczywiście “Polish Dream”? Śmieci są zwierciadłem tego jak żyjemy, jak traktujemy Ziemię i siebie wzajemnie, jakie są nasze priorytety…Każdy dzień to nowa szansa, nadzieja, co z tym zrobimy, to nasza decyzja. Szczęście to ludzie wokół nas, to uśmiechy, życzliwość, zdrowie, nie gadżety, przemoc czy agresywna polityka. Działajmy lokalnie. Niech Polska o nas usłyszy, niech wie, że Gorzów jest stolicą pozytywnej zielonej energii.
Postawmy na edukację i świadomość, a potem wymagajmy, nie odwrotnie.

Każda osoba, stowarzyszenie, fundacja, firma lub inna formalna lub nieformalna grupa, która chce pomóc w działaniu w zorganizowaniu tego wydarzenia, zapraszamy do kontaktu przez fb.
Pozdrawiamy ciepło, bo #GorzówToMy

 

Tekst:

Marek Rybka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *