Rowery – stare, niepotrzebne? Zróbmy z nich użytek, czyli upcykling w praktyce.

Logo i nazwa naszej akcji rowerowej:

 

Upcykling  –  to najprościej, twórcze wykorzystanie uśmierconych, starych przedmiotów. Nadanie im wyższej wartości i wprowadzenie do ponownej użyteczności. Upcykling to idea przetwarzania „śmieci”, tak aby wykorzystać drzemiący w nich potencjał i zachować  je przy „życiu”. To także element dbania o środowisko, ponieważ docelowo koncepcja ratowania staroci, pozwala zmniejszyć ilość odpadów.

#GorzówToMy rzuca pomysł i zaczyna go realizować, zgodnie z planem 🙂

14 maja odbyło się spotkanie #GorzowToMy z dyrektorem Zakładu Karnego: Arkadiuszem Tomczakiem i dyrektorem Eneris Ochrona Środowiska – Tomaszem Bielańskim.

W trakcie rozmów ustaliliśmy wspólnie działania na rzecz wdrożenia poniżej opisanego pomysłu. Nie pozostaje nam nic innego jak powiedzieć: Zaczynamy!

Koncepcja naszego pomysłu: oficjalna nazwa #NakreconyGorzow #NakręconyGorzów

Ogłaszamy zbiórkę starych rowerów, które macie na zbyciu, bo nie są Wam już potrzebne. W naszych piwnicach, garażach, domach  od lat zalegają nieużywane sprzęty, które po prostu nam przeszkadzają i zabierają miejsce.  Nie można ich sprzedać za sensowne pieniądze, nie mamy chęci podjąć się ich reanimacji, lub nie można ich używać,  ze względu na ich stan. Od wielu lat, obiecujemy sobie, że coś z tym zrobimy, lata mijają, a sprzęt kurzy się i niszczeje, ostatecznie po latach trafia na śmietnik… Tu wkraczamy my 🙂

Roweru można się pozbyć, lub przekazać go z innych niż w/w  powodów: nie mam co z nim zrobić, nie mam czasu na to aby dać go do naprawy, czy po prostu, chcę wziąć udział w tej akcji. Motywacje mogą być różne, dla nas nie mają one znaczenia, liczy się efekt.

Projekt jest taki: zbieramy stare rowery, więźniowie z Zakładu Karnego w Gorzowie w ramach socjalizacji i przyuczenia do nowego zawodu, naprawiają je. Naprawiane rowery trafiają do rodzin wielodzietnych, lub ośrodków wychowawczych dla dzieci.  Dla  potrzebujących wybierzemy te lepsze sprzęty, nie będą one malowane, a odrestaurowane. Jeżeli rowery będą zbyt duże, albo ich liczba będzie spora, część z nich wykorzystamy do wdrożenia idei „darmowych rowerów miejskich”. Pomalujemy je w jednym charakterystycznym kolorze (zielonym), aby można łatwo je rozpoznać. W mieście chcemy stworzymy kilka baz, w których będzie można taki rower bezpłatnie pożyczyć i z niego korzystać. W tym celu wykorzystamy tereny prywatnych firm, które już wyraziły zainteresowanie utworzeniem stacji rowerowych na swoich terenach :). Takie stacje rowerowe same w sobie będą wartością dodaną dla miasta i cyklistów i choćby dlatego, warto wdrożyć nasz plan w życie.

Rowery miejskie mogą, ale nie muszą mieć przerzutek, im uboższe tym lepsze: koła, pedały, rama, łańcuch, siodełko, hamulce wystarczą. Im prostsze mechanizmy, tym mniejsze szanse na to aby ktoś je przywłaszczył na stałe, a nawet gdyby tak się stało, to niech jeździ sobie dowolnie, o to w tym chodzi. Proces renowacji może być stały, bo starych rowerów jest mnóstwo, a i osób odsiadujących wyroki jest wielu. Każdy rower będzie mieć nr jednostkowy, abyśmy wiedzieli, ile jest ich w obiegu. Strefy rowerowe będą  rozstawione w obrębie śródmieścia, aby można było sobie szybko pojechać tu czy tam.

Myślimy również, nad takim rozwiązaniem, aby rowery były przypinane do stref, podobnie jak wózki w marketach, wrzucasz 5 zł i jedziesz, chcesz odzyskać 5 zł, stawiasz rower w jednej ze stref, przypinasz i po sprawie.  Na kierownicach może pojawią się  mapki z planem miasta, a dokładniej, mapki z wyznaczonymi strefami parkowania i zaznaczonymi głównymi trasami. Rowery mają być dostępne przez kilka miesięcy w roku. W razie awarii roweru, każdy będzie posiadał swój nr, robisz zdjęcie, zaznaczasz miejsce gdzie on się znajduje, wysyłasz info pod nr telefonu wskazany na kierownicy, a my się nim zajmiemy. Te rowery mają być wspólne, przetrwają wyłącznie wtedy, kiedy wspólnie o to zadbamy. W miarę możliwości odbierzemy rower i naprawimy go, ponownie przywracając go do życia.
Pomysł jest pracochłonny, ale z pewnością do zrobienia. My kierujemy się chęcią działania na rzecz „fajności miasta”, dodatkowo widzimy w tym sens społeczny, edukacyjny, ekologiczny i zdrowotny, myślimy, że projekt może się przyjąć w Gorzowie.
Dawanie drugiego życia starym sprzętom i nadawanie im „wyższego” znaczenia, to jeden z naszym planów, który będziemy realizować.
Koncept jest nieco bardziej rozbudowany, ale zacznijmy od podstawy

Chcesz przekazać rower, części rowerowe lub narzędzia:  zadzwoń do nas – 504 991 007 – telefon obierze Marek lub awaryjnie Hania, można również pisać przez facebooka.

Miejsce gdzie będą składowane rowery – hala przygotowana przez firmę Eneris na ul. Podmiejskiej w Gorzowie

Logistyka i zwózka rowerów – to wspólne działania #GorzowToMy i firmy Eneris ul. Podmiejska

Naprawa rowerów – osadzeni Zakładu Karnego w Gorzowie

 

Jak to będzie wyglądało:

1.Od dziś do odwołania ogłaszamy akcję : Zbieramy stare rowery, które nie są Wam potrzebne, naprawiamy je i przekazujemy potrzebującym

2. prosimy Was o udostępnianie informacji i promowanie samej idei

3. Wysyłamy informację o akcji do lokalnych mediów prosząc o wsparcie i promocję

4. zbieramy kontakty do osób które chcą rowery i narzędzia przekazać (można się do nas odezwać przez fb lub kontakt telefoniczny

tel. 504 991 007 – telefon obierze Marek lub awaryjnie Hania, można również pisać przez facebooka.

5. odzywamy się do osób które dały znać, że przekazują sprzęt i umawiamy się z nimi na odbiór, zwozimy sprzęt do hali – do firmy Eneris

6. oceniamy stan techniczny sprzętu, spisujemy wszystko co mamy, diagnoza przed naprawą

7. szukamy sponsorów, czyli chętnych do wsparcia akcji i remontów maszyn – w zamian za drobną pomoc, ufundowanie farby, łańcucha czy opony, możliwa będzie reklama na rowerze miejskim który został wyremontowany, lub na naszej stronie gorzowtomy.pl (działamy non profit, także nie mamy z tym problemu)

8. na przełomie września – października – zaczynamy remonty sprzętu

9. w zimę rozmawiamy z firmami, które chcą mieć stacje rowerową na swoim terenie (kilka firm już się zgłosiło) – planujemy i przygotowujemy je, aby na wiosnę ruszyć

10. na wiosnę przekazujemy potrzebującym  te rowery które udało się naprawić, drugą część  odzyskanego sprzętu przeznaczmy na rowery miejskie

11. wiosna 2020 stawiamy stacje i wdrażamy rowery miejskie do życia

12. co tydzień, będziemy weryfikowali co dzieje się z rowerami, w razie potrzeby będziemy je zwozić do bazy i dalej naprawiać w miarę możliwości

13. późną jesienią ogłaszamy kolejną zbiórkę, zbieramy sprzęty z miasta, naprawiamy je i na wiosnę powtórka

14. cieszymy się i działamy przy kolejnych akcjach #GorzowToMy – mamy plan na 26 dużych akcji w mieście, wiele przed nami 🙂

 

W marcu zrobiliśmy ankietę na facebooku w której pytaliśmy, co myślicie i naszym pomyśle – tu zobaczycie wyniki 🙂

Pierwsi chętni do przekazania rowerów już są:

 

 

 

Kto widzi w naszych akcjach sens, kto ma ochotę z nami działać, angażować się społecznie – zapraszamy.  Życie szybko płynie, szkoda czasu na marnowanie choćby jednego dnia. Róbmy fajne rzeczy, integrujmy się i cieszmy tym co jest,  bo mamy praktycznie wszystko czego nam trzeba. Relacje z ludźmi to podstawa, jesteśmy istotami społecznymi i nigdy nie powinniśmy o tym zapominać. Każde wsparcie ma znaczenie, każde udostępnienie ma sens, ale nie będziemy o to błagać, chcesz pomóc, pomóż, nic na siłę. Możemy codziennie karmić się polityką, obrażać na wzajem w social mediach, zionąć złością… Możemy też zrobić coś co przyniesie radość nam i innym, wybór zawsze należy do Ciebie.

Bądź egoistą i zrób sobie prezent emocjonalny, pomagając innym. To działa i wraca!

Plakacik do akcji, przygotowała Rysolka   

Jak wiecie nie każdy ma facebooka, dlatego jak macie ochotę i chcecie dołożyć cegiełkę do misji #NakręconyGorzow wydrukujcie go i powieście w miejscach do tego przeznaczonych – np. w klatkach schodowych na witrynach do tego przeznaczonych 🙂 Akcja rowery jest akcją mieszkańców i tylko razem możemy ją wdrożyć w życie.

Miłego dnia! Zwarta ekipa #GorzowToMy

Tagi z historii
,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *